Loading, please wait...

Staff Directory

Browse the directory below, or enter some search terms to narrow the list.

  • A name in part or whole: Jane Smith
  • A job title: Principal, Counselor, Nurse
  • At the elementary level, a grade level or subject: Kindergarten, Grade 2, Art
  • At the secondary level, a team or academic subject: 6th Grade Green, Social Studies, FACS

Administration

Michael Anselmo

Principal Middle School

Matthew Borzillo

Principal Middle Sch Assistant8th Grade Gold

Kristi Davis

Principal Middle Sch Assistant

Support Staff

Sandra Gilles

SecretaryPRINCIPAL

Candace Hall

SecretaryRECEPTIONIST

Denise Hawk

Secretary

Mary Oestreich

Registrar

Carisa Luttrell

Nurse

Taylor Rosehill

Counselor

Molly Rundquist

Counselor

David Tabscott

Counselor

James Miller

Librarian

Teachers

Kenneth Baremore

Traveling Gifted Teacher

Tanya Bergantz

Secondary Math8TH GRADE BLUE

Erin Brooks

Secondary Math8th Grade Green

Julia Buehler Diener

SpanishEncore

Julie Buker

Secondary Language Arts6th Grade Green

Ashley Bustos

Secondary Science7TH GRADE BLUE

Katie Catanzaro

Secondary Language Arts6TH GRADE GREEN

Gabriel Cervantes

Drama/Speech

Kenzie Close

Art

Ryan Coleman

Social Studies8TH GRADE GREEN

Andy Cook

Traveling Band Teacher

Anthony Decarli

Secondary Language Arts8th Grade Green

Kyle Denny

Social Studies8th Grade Blue

Scott Denoyer

Physical Education

Deborah Durbin

Secondary Language Arts8th Grade Blue

Zach Evans

Social StudiesBLUE

Yasmine Gholami

Secondary Math6TH GRADE BLUE

Casey Gibson

TechnologyENCORE

Caitlin Gierer

BandENCORE - BAND

Angela Goodman

Secondary Science6th Grade Blue

Brittany Haggerty

Secondary Language Arts6TH GRADE BLUE

Christy Hefele

Secondary Science7TH GRADE GREEN

Megan Holtgraewe

Secondary Science8TH GRADE GREEN

Doug Holzum

FacsENCORE

Revonna Hunt

Physical Education

Kerri Jackson

Secondary Math7th Grade Blue

Amanda Jaworowski

SpanishENCORE - SPANISH

Stephanie Kaiser

Secondary Language Arts6th Grade Blue

Jared Kreienkamp

Social Studies7th Grade Green

Evan Lauer

Secondary Science6TH GRADE GREEN

Sarah Ludlow

Academic Stretch

Kirstin Maciak

Traveling Math Teacher

Michael Mahon

Social Studies7TH GRADE BLUE

Kimberly Mccoy

Secondary Math7TH GRADE GREEN

Ally Mcreynolds Gardner

Physical Education

Adrianna Mittler

OrchestraEncore

Matthew Morris

Secondary Language Arts7th Grade Blue

Julia Morrow

Secondary Language Arts8TH GRADE GREEN

Sherry Mueller

Business EducationEncore

Dawn Murray

Secondary Language Arts7th Grade Green

Gabby Nickel

Secondary Language Arts7TH GRADE BLUE

Steven Patton

Traveling OrchestraEncore

Jennifer Ribaudo

Secondary Language Arts7th Grade Green

Maria Schou

Secondary MathGREEN

Elizabeth Seddon

FrenchENCORE

Rebecca Stevens

Secondary Science8th Grade Blue

Jane Taggart

Physical Education

Michael Toigo

Secondary Language Arts8TH GRADE BLUE

Dana Varnadore

Esol

Kevin Walters

Social Studies6TH GRADE GREEN

Josh Warren

Traveling Vocal Music TeacherENCORE

Kevin Wood

Physical Education

Special Education

Joann Abell

Teacher Assistant

Jacqueline Albrizzi

School Psychologist

Dawn Baldesi

Teacher

Keith Bohacik

Teacher Assistant

Shauna Carney

Area Coordinators

Brian Carroll

Adaptive Pe

Shay Forsythe

Area Coordinators

Carmen Harris

Director

Jennifer Harris

Social Workers

Jason Hertlein

Teacher

Barbara Hessel

Physical Therapist

Gary Hogue

Sped Administrator Secretary

Ellen Kenkel

Area Coordinators

Julianna Leuthauser

Sped Administrator Secretary

Catherine Lewis

Social Workers

Amanda Lloyd

Sped Director Secretary

Kathleen Loesche

Teacher

Jennifer Mccadney

Teacher

Emily Milligan

Area Coordinators

Carrie Page

Area Coordinators

Lisa Perez

Speech Pathologist

Kelly Perrine

Teacher

Julie Powers

Area Coordinators

Mark Rapert

Area Coordinators

Patricia Reh

Occupational Therapist

Melissa Sanson

Area Coordinators

Shannon Seger

Area Coordinators

Randi Sexton

Teacher

Beth Shoults

Area Coordinators

Amy Snow

Teacher

Christine Ude

Area Coordinators

Paula Utt

Teacher Aide

Andrew Wallace

Teacher Assistant

Shannon Weatherby

Speech Pathologist

Donna Westerman

Teacher Assistant

John Whybrew

Teacher

Lisa Young

School Psychologist

Classroom Assistants

Nancy Hayes

Classroom AssistantLIBRARY

Jill Leary

Classroom Assistant

Morgan Moody

Classroom Assistant

Jennifer Swayne

Classroom Assistant

Cafeteria

Mallory Alexander

Secondary Manager

Jennifer Anderson

Child Nutrition Assistant

Meg Davis

Secondary Assistant Manager

Lakshmi Prakash

Child Nutrition Assistant

Ayuko Saali

Child Nutrition Assistant

Aline Taborda Assuncao Camelo

Child Nutrition Assistant

Custodians

Lisa Gray

Custodian Lead

Dawn Mcpherson

Custodian Head

Hoang Nguyen

Custodian 2

Duncan Schenck

Custodian 2